Po wnikliwej analizie założeń rozwiązań emerytalnych dla nauczycieli zaprezentowanych 26 kwietnia 2023 r. przez ministra Przemysława Czarnka oraz biorąc pod uwagę wszystkie opinie, które napłynęły z ogniw ZNP, Prezydium Zarządu Głównego ZNP jednogłośnie odrzuciło ministerialne propozycje. Stanowisko Związku Nauczycielstwa Polskiego w sprawie założeń emerytalnych zostanie przesłane Ministrowi Edukacji i Nauki 11 maja 2023 r.
Głoszone od wielu miesięcy przez ministra Przemysława Czarnka deklaracje i zapewnienia o trwających w resorcie edukacji pracach nad systemem emerytalnym nauczycieli okazały się propagandową narracją. Zamiast projektu ustawy otrzymaliśmy zestaw założeń z podaniem hipotetycznych wysokości emerytur liczonych według nowych zasad, w oparciu tylko o 30-letni okres składkowy, bez podania informacji o zgromadzonym kapitale. Szczególnie bulwersuje fakt, że projekt nie tylko niczego nie przywraca, a wręcz przeciwnie zawiera rozwiązania, które są mniej korzystne od obowiązujących obecnie. Poniższa tabela przedstawia przykładowe kwoty świadczeń brutto i netto na obecnych (świadczenie kompensacyjne) i zaproponowanych przez ministra zasadach.
Przedstawione propozycje nie są przywróceniem uprawnień emerytalnych utraconych przez nauczycieli w 1999 r. Są natomiast dowodem nieuczciwego potraktowania nauczycielek i nauczycieli oraz manipulacji wprowadzającej w błąd opinię społeczną.
Projekt założeń odbiera dziesiątkom tysięcy nauczycielek i nauczycieli nadzieję na godne emerytury, dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego GO ODRZUCA.
System wcześniejszej emerytury powinien spełniać poniższe kryteria:
– rozwiązania muszą dotyczyć wszystkich nauczycieli, którzy mają 30-letni staż
pracy (składkowy i nieskładkowy), w tym 20 lat wykonywania pracy
na stanowisku nauczyciela,
– emerytury muszą być naliczane według starego systemu emerytalnego,
– możliwość ubiegania się o emeryturę nauczycielską nie może być ograniczona
żadnym terminem, tzn. świadczenie musi mieć charakter stały, a nie przejściowy.
Jednocześnie Związek Nauczycielstwa Polskiego opowiada się za utrzymaniem
nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.